Išči

Asier Alonso Sanz o sodelovanju Cedevite Olimpije v Lucentum Hub-u

Ponovno sem, z izdatno pomočjo Matica Burjaka, dobil priložnost za pogovor z zanimivim in aktualnim sogovornikom. Tokrat si je čas za Blokado vzel Asier Alonso Sanz, ki deluje pri novem partnerju Cedevite Olimpije – Lucentum Basketball HUB-u. Njegove misli o sodelovanju si lahko preberete v spodnjem intervjuju.

Gospod Alonso, ali se lahko predstavite in opišete svojo vlogo v Lucentum Alicante HUB-u?

Ime mi je Asier Alonso Sanz, prihajam iz Vitorije. Svojo košarkarsko kariero sem začel kot igralec ekipe Tau Ceramica (danes znane kot Baskonia), kjer sem se prebil v prvo ekipo pod vodstvom trenerja Duška Ivanovića. V klubu sem kmalu dobil priložnost za trenersko delo, kar sem z veseljem sprejel in več let treniral mlajše selekcije.

Leta 2015 sem se podal na novo pot in postal športni direktor ekipe Saenz Horeca Araberri, s katero smo uspeli napredovati v ligo LEB Oro in se tam tudi obdržati.

Leta 2018 sem se pridružil ekipi Real Betis Baloncesto kot tehnični direktor, kjer sem pet sezon (štiri v ligi ACB) sodeloval z izkušenimi strokovnjaki, kot sta Juanma Rodriguez (Unicaja Malaga) in Berdi Perez (Betis).

Leta 2023 sem podpisal pogodbo s klubom Lucentum Alicante in se pridružil projektu kot športni direktor. V tej vlogi sem odgovoren za usklajevanje, oblikovanje strategije in vodenje vseh športnih dejavnosti v klubu ter za usmerjanje celotnega osebja – od članskih ekip (moške in ženske) do programa akademij (19 ekip) in tudi mednarodnega projekta Lucentum Basketball HUB.

Nam lahko poveste, kdaj in zakaj je bil ustanovljen Lucentum Basketball HUB? Kakšna je vizija in kakšni so cilji tega HUB-a?

Že vrsto let, vse od časa pri Real Betisu, sodelujem z različnimi klubi, zvezami in akademijami v različnih državah. V pogovoru z Ionuțom Georgescujem, romunskim menedžerjem, ki sem ga v Betisu zaposlil kot skavta in koordinatorja za mednarodne odnose, zdaj pa dela z mano tudi v Lucentumu kot tehnični direktor, sem spoznal, da partnerstva ena na ena omejujejo možnosti sodelovanja. Ugotovili smo, da bi morali bolje izkoristiti dejstvo, da je košarka globalni šport in da je Španija na tem področju mednarodno prepoznavna.

Zato smo se odločili, da ustanovimo Lucentum Basketball HUB, kjer lahko za isto mizo združimo profesionalne organizacije, ki so usmerjene v rast ter si želijo deliti strokovno znanje, izkušnje in priložnosti za skupne športno-poslovne projekte. Lucentum Basketball HUB je že vzpostavil notranje komunikacijske kanale, ki bodo javno predstavljeni v prvi polovici novembra.

Ali je Chechu Mulero, španski športni direktor Cedevite Olimpije, sodeloval pri vzpostavitvi partnerstva oziroma pri prvem stiku?

Da, Ionut Georgescu, koordinator centra in ključna oseba tega projekta, že vrsto let goji prijateljski odnos s Chechujem Mulerom, ki ga v Španiji zelo cenimo zaradi njegovih dosežkov pri Valencii. Veseli nas, da ima Chechu priložnost delati za klub na visoki ravni v tujini, še posebej v tako zanimivem projektu, kot je Cedevita Olimpija, ki sodeluje v Eurocupu in Jadranski ligi.

Za špansko košarko je čast, da imamo športne direktorje, trenerje in strokovnjake, ki uspešno delujejo zunaj naših meja ter širijo metodologijo in miselnost španske košarke. Chechu nam je projekt prijazno priporočil, Matko Jovanović in njegova ekipa pa so ga videli kot priložnost za povezovanje in razvoj ter ga z navdušenjem sprejeli. Zelo smo veseli, da je Cedevita Olimpija del našega projekta.

Katere so po vašem mnenju glavne prednosti sodelovanja v HUB-u za Cedevito Olimpijo? Poleg tega, kakšne koristi bo to partnerstvo prineslo HUB-u in klubu Alicante?

Lucentum Basketball HUB trenutno združuje 28 klubov, zvez in akademij iz 27 držav. Poleg tega sodelujejo tudi številna podjetja iz športne industrije in priznani strokovnjaki za košarko, ki bodo na delavnicah delili svoje storitve, izdelke in izkušnje, iz katerih se bomo vsi lahko učili. Vsak član HUB-a bo s tem pridobil zanesljive povezave – “oči in ušesa” – v številnih državah, kar je pri skavtiranju in pridobivanju znanja o igralcih iz tujine izjemno dragoceno. Prav tako bodo lahko organizacije iz prve roke spoznavale, kako se kolegi iz drugih držav soočajo z izzivi, s katerimi se vsi srečujemo.

Izmenjava izkušenj in informacij bo bistvena za razvoj in usposabljanje organizacij. Osebje Cedevite Olimpije bo imelo dostop do spletne platforme, kjer so na voljo obsežna gradiva, študije primerov, klinike in mojstrski programi. Vsa ta gradiva smo brezplačno zagotovili klubom, vsak član pa lahko s svojim znanjem tudi prispeva k platformi.

Po drugi strani bo HUB, vključno z Lucentum Alicante, pridobil veliko koristnih izkušenj od Cedevite Olimpije – denimo na področjih vodenja mladinskih programov, trženja, strokovnega upravljanja ter obnove in utrjevanja blagovne znamke.

Kako bi bilo po vašem mnenju izgledalo uspešno partnerstvo s Cedevito Olimpijo v naslednjih treh letih?

V naslednjih treh letih bi si želeli, da se Cedevita Olimpija redno udeležuje različnih dogodkov, ki jih organizirajo člani HUB-a, kot so turnirji, trenerske klinike in košarkarski kampi. Načrtujemo obisk Ljubljane, kjer bi si ogledali klub, spoznali njihovo ekipo in se učili iz njihovih izkušenj. Prav tako bi Lucentum z veseljem povabil člane HUB-a na predsezonske tabore in turnirje v Alicante, bodisi pred sezono bodisi med reprezentančnimi premori – naše mesto je res vredno obiska.

Poleg tega bi si želeli organizirati izmenjave mladih igralcev in trenerjev, kar bi obogatilo našo športno kulturo in prispevalo k poglobljenemu razumevanju košarke.

Ali lahko podate nekaj konkretnih primerov, kako je klubom koristilo sodelovanje v Lucentovem košarkarskem HUB-u?

Lucentum Basketball HUB je dinamična platforma, ki članom omogoča sodelovanje na dogodkih, dostop do dragocenih virov, udeležbo na izobraževalnih delavnicah in predavanjih ter vzpostavljanje poslovnih partnerstev. HUB spodbuja prepoznavnost blagovnih znamk članov in odpira strateške priložnosti za rast in inovativne košarkarske projekte.

Za lažje in redno komuniciranje so člani povezani prek zasebnih kanalov, kot so WhatsApp, LinkedIn skupina in mesečni spletni sestanki. Poleg tega imajo člani dvakrat mesečno dostop do spletnih delavnic in predstavitev, kjer sodelujejo trenerji, menedžerji, skavti, fizični trenerji, športni psihologi in podjetja iz športne industrije. Ta podjetja, denimo Menuba (prehranska platforma, ki jo vodi Ignacio Escribano Ott iz Baskonie), EYBL (Evropska mladinska košarkarska liga), Sport Arena (organizator dogodkov 3×3), Tripl3 Shot (distributer in organizator Dr. Dish dogodkov) in Euroleague Basketball Institute, svojim storitvam dodajajo ekskluzivne ugodnosti za člane HUB-a.

Člani Lucentum Basketball HUB-a lahko na te delavnice in dogodke povabijo tudi svoje sodelavce, s čimer promovirajo projekt v svojih državah ter širijo izobraževalne priložnosti na področju športnega poslovanja v lokalni skupnosti.

Katere druge ekipe so trenutno del HUB-a?

HUB se osredotoča na širitev globalnega dosega in privablja nove člane z vseh celin. Z vsako novo pridružitvijo klubov, zvez, akademij in košarkarskih strokovnjakov se povečujejo možnosti za sodelovanje in uspeh, kar postavlja temelje za pobudo, ki bo spremenila sodelovanje v športu po vsem svetu.

Eden ključnih strateških ciljev HUB-a je, da do leta 2025 vključi predstavnika iz vsake evropske države, obenem pa še naprej krepi prisotnost klubov in organizacij iz Afrike, Latinske Amerike, Azije in Avstralije.

Trenutno HUB vključuje klube, kot so SIG Strasbourg, Bakken Bears, Wurzburg Baskets, Newcastle Eagles, Mens Sana Siena, Tartu, Pyrinto Tampere, Lietkabelis, Riga Zeilli in Bahcesehir. Sodelujejo tudi košarkarske zveze iz Azerbajdžana, Tanzanije, Antigve in Barbude ter Barbadosa. Med akademijami so prisotni Vampires Dubai, Warsaw Basketball, Sopron Sportiskola, Falcons (Kitajska) in LaBomba iz Angole.

Ali si ekipe znotraj HUB-a dejavno izmenjujejo izkušnje, skavting poročila in druga znanja?

Vsekakor! Potencial HUB-a je praktično neomejen. Prepričani smo, da nam bodo izkušnje članov in strokovno znanje posebnih gostov omogočili odpirati nove priložnosti in razvijati inovativne projekte. Kot pravimo, “najpametnejša oseba v sobi je soba sama,” zato se veselimo delovnih srečanj, kjer bomo skupno znanje pretvorili v konkretno prakso.

Zaključek

Iz naše aktivne forumske skupnosti se je ponovno odprla priložnost za zanimiv intervju. Lotil sem se ga z željo, da bi Cedevita Olimpija uspešno gradila vezi s klubi tako znotraj kot zunaj Slovenije, saj bi s tem lahko igrala ključno vlogo pri razvoju košarke in hkrati krepila lastne uspehe. Kot pravi pregovor: “Če želiš hoditi hitro, hodi sam, če pa želiš hoditi daleč, hodi v družbi!”

 

Nadaljuj z branjem

Čipke, žlikrofi in košarka

“Nikjer ni tako kot pri nam… Podobno je le še v Idriji, tam vedno radi gostujemo.” To je bil namig, ki sem ga prejel s strani navijačev in uprave KK...